Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która korzystała z prawa do zasiłku chorobowego, ale wciąż jest niezdolna do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje takiej osobie przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O przyznaniu zasiłku rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik z ZUS lub komisja lekarska.
Świadczenie rehabilitacyjne – komu przysługuje i ile wynosi?
Świadczenie rehabilitacyjne, czyli zasiłek rehabilitacyjny przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym lub z tytułu:
- wykonywania pracy nakładczej,
- bycia członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
- pracy odpłatnej na podstawie skierowania do pracy, gdy odbywasz karę pozbawienia wolności lub jesteś tymczasowo aresztowany,
- pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, albo współpracujesz z taką osobą, w tym pracujesz na podstawie umowy uaktywniającej, np. jesteś nianią,
- prowadzenia pozarolniczą działalność lub współpracy z taką osobą,
- bycia duchownym,
- odbywania służby zastępczej.
O świadczenie rehabilitacyjne można się ubiegać, gdy wyczerpało się już okres pobierania zasiłku chorobowego a nadal jest się niezdolnym do pracy, natomiast dalsze leczenie i rehabilitacja pomogą odzyskać zdrowie i zdolność do pracy. Wysokosć świdczenia rehabilitacyjnego jest ściśle określona. Ile wynosi?
Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne?
Świadczenie rehabilitacyjne jest płatne z ZUS i wynosi:
- świadczenie rehabilitacyjne jest płatne 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy (90 dni),
- świadczenie rehabilitacyjne wynosi 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres,
- lub świadczenie rehabiltacyjne wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, jeśli pobierasz świadczenie w czasie ciąży.
Świadczenie rehabilitacyjne można otrzymać maksymalnie na okres 12 miesięcy. Może ono być przyznane jednorazowo lub w częściach. O jego przyznaniu decyduje lekarz orzecznik ZUS.
Niezbędne dokumenty złożysz w ZUS, zobacz co będzie Ci potrzebne do otrzymania zasiłku rehabilitacyjnego >>
CZYTAJ TEŻ >> Świadczenie pielęgnacyjne - ile wynosi i jakie zmiany?